דיסלקסיה

מהי דיסלקסיה?
בשנת 1968, איגוד הנוירולוגים העולמי הגדיר דיסלקסיה כתופעה בה "ילדים אינם מצליחים לרכוש את מיומנויות השפה של קריאה, כתיבה ואיות ברמה התואמת את יכולתם האינטלקטואלית, זאת למרות התנסויות נאותות בכיתה".לפי משרד הבריאות האמריקאי הדיסלקסיה היא לקות למידה שיכולה לפגוע באפשרותו של אדם לקרוא, לכתוב ולעתים אף לדבר. דיסלקסיה היא לקות הלמידה השכיחה ביותר בקרב ילדים נמשכת לאורך החיים. רמת חומרת הדיסלקסיה יכולה לנוע מקושי קל לליקוי חמור. ככל שמזהים זאת מוקדם יותר וניתן טיפול, כך השלכותיה פחות חמורות. אף על פי כן, לעולם אין זה מאוחר מדי לאנשים עם דיסלקסיה לרכוש שיטות לשיפור מיומנויות השפה שלהם.

לילדים עם דיסלקסיה קשה ללמוד לקרוא, למרות שיש להם אינטליגציה תקינה והם מקבלים את אותה מידת התנסות וחשיפה כמו אחרים. התופעה מתרחשת בשל ליקוי ביכולת של המוח לתרגם דימויים הנקלטים בעזרת העיניים או האוזניים לשפה מובנת. אין מקורה בלקויות ראייה או שמיעה, או אינטליגנציה נמוכה.

לעתים אין מזהים את הדיסלקסיה בשנות בית הספר הראשונות. לעתים הילד מתוסכל בשל חוסר היכולת לקרוא ועולות בעיות נוספות היכולות ל"מסך" את הדיסלקסיה. לעתים ידגים הילד תסמינים של דיכאון או דימוי עצמי נמוך או הפרעות התנהגותיות. המוטיבציה עלולה לרדת אף היא.

תסמינים
סימנים מוקדמים שנמצאים במתאם עם אבחנה מאוחרת יותר של דיסלקסיה כוללים עיכוב בדיבור, היפוך אותיות או "כתב ראי" ומוסחות רבה. בגילאים מאוחרים יותר התסמינים יכולים לכלול קושי בזיהוי או שליפה של מילים מתחרזות, קושי באיתור או מניפולציות על הברות במילה (מודעות פונולוגית), קושי בהפרדת מילים לצליליהן או מיזוג צלילים ליצירת מילים, קשיי שיום ושליפה, רמת איות נמוכה (דיסאורתוגרפיה) ונטייה להשמיט או להוסיף אותיות או מילים.

Powered By Doron Solomon